Az elmúlt 10 év Magyarországon: nőtt a gazdaság, de javult az életszínvonal is?

Az elmúlt 10 év Magyarországon: nőtt a gazdaság, de javult az életszínvonal is?

2010 és 2019 között a magyar gazdaság évente átlagosan 3 százalékkal növekedett, ami megfelel az EU közép- és kelet-európai (KKE-i) tagországai átlagának, és javulást jelent a megelőző évtized relatív hazai teljesítményéhez viszonyítva – állapítják meg tanulmányban Oblath Gábor és Palócz Éva közgazdászok. A Társadalmi Riport 2020 kiadványban megjelent írás 2000 óta tekinti át a magyar gazdaság fejlődését, amelynek értékelésénél a szerzők szerint fontos figyelembe venni, hogy ebben az időszakban a magyar gazdaság történelmileg és nemzetközileg egyaránt páratlan mértékű, évente átlagosan 3,7 százalékos GDP-arányos viszonzatlan nettó transzferben részesült az EU költségvetéséből. Ehhez képest az időszak egészében a GDP, a háztartási jövedelem és a fogyasztás szerény mértékben bővült. A háztartások rendelkezésre álló jövedelmének részesedése a nemzetgazdaság jövedelméből mérséklődött az elmúlt évtizedben, de abszolút értelemben így is növekedni tudott.

Csúnyán elronthatja Magyarország, ezek a legveszélyesebb aknák

A demográfiai válság, a munkaerőpiac egyensúlytalansága miatti gazdasági "szakadások" és a nemzetközi monetáris politikai szigorítás is olyan kockázatokat jelentenek, amelyek kizökkenthetik a magyar gazdaságot az elmúlt években megindult konvergenciájából - derült ki Budapest Economic Forum konferenciánk utolsó panelbeszélgetésben.

Külföldinek ügyesebben dolgozik a magyar

A statisztikai átlagokkal kapcsolatos kritikák alapvicce: Jelentem, a kórház betegeinek az átlaghőmérséklete 36 fok. Remek. Igen ám, csak a felének a hője 42 fok, a másik fele meg már kihűlt.

"Csacsiság" az egész újraiparosítás?

A kormány gazdaságpolitikájának egyik fő iránya, az újraiparosítás "csacsiság" - jelentette ki az 52. Közgazdász Vándorgyűlés EU-források felhasználásáról rendezett délutáni szekcióülés egyik előadásában Vértes András, a GKI Gazdaságkutató Zrt. elnöke. A kritikával lényegében egyetértett Palócz Éva, a Kopint-Tárki Zrt. vezérigazgatója is. Cséfalvay Zoltán, a Nemzetgazdasági Minisztérium volt államtitkára, a 2014-2020-as magyar-EU Partnerségi Megállapodás (PM) főtárgyalója röviden megvilágította az újraiparosítás tartalmát, védelmébe véve azt. Saját korábbi elemzésünk az újraiparosítás témájáról:

Részletes keresés
FRISS HÍREK
NÉPSZERŰ
Összes friss hír
A hazai akkumulátorgyártás szenvedése már jól látszik, Iváncsa lehet az első dominó
Portfolio hírlevél

Ne maradjon le a friss hírekről!

Iratkozzon fel megújult, mobilbaráthírleveleinkre és járjon mindenki előtt.